Ciltteki Gözenekler Neden Açılır ?

1
181
Okuma

İyi ve güzel bir cilde sahip olmanın temel koşullarından bir tanesi sıkı gözeneklerdir. Bu sebeple günümüzde özellikle bayanlar sıkı gözeneklere karşı bir sempati geliştirmişlerdir.

Gözenekler Vücutta Ne işe Yarar ?
Gözenekler güzel bir cilt görünümünün dışında vücudu alerji ve çevresel kirliklerden korumak amaçlı olarak yağ üretiminde bulunur. Bunun yanında vücut tarafından salgılanan sıvılar yine gözenekler vasıtasıyla dışarıya atılır. Deri üzerindeki gözenekler görevini tam anlamıyla yerine getiremezseler yağlar bu durumda deri altına doğru ilerler ve bu bölgede kist oluşumuna ve enfeksiyona neden olurlar.

Gözenekler neden genişler
Normal zamanlarda önemli vücut fonksiyonlarını yerine getiren gözenekler genişleme durumunda görsel açıdan hoş bir görüntü oluşturmazlar. Bu türden problemler yaşayan kişilerin ilk alına gelen olağan soru gözenekler neden açılır sorusudur. Estetik açıdan kişiye büyük sorunlar oluşturan bu sorunun sebepleri arasında cilt bakımına gerekli özenin gösterilmemesi, sigara, genetikten aktarılan özellikler, zamanla cildin yaşlanması ve x ışınlarına maruz kalma gibi nedenler gösterilebilir. Saydığımız bu nedenler arasında cilt gözenek sorunlarına en çok neden olan faktör genetiktir. Fakat cilde gerekli özen ve bakımın gösterilmemesi, uzun süre güneşte kalma gibi dış etkenler de ciltte gözeneklerin açılmasına, sivilce ve siyah noktalar gibi cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Gözenekler üzerinde söz sahibi olan faktörleri derinlemesine inceleyelim.

Genetik faktörler: Nasıl bir cilde sahip olacağımız aslında doğduğumuzdan itibaren kalıtımsal yolla bize nakledilmiştir. Çevresel faktörlere karşı cildinizi koruyabilirseniz büyük ihtimal anne, baba, dede gibi akrabalarınızın ciltlerine benzer bir yapınız olacaktır.
Güneş ışığına maruz kalma: Güneşte normalden çok daha uzun süre tesir altında kalmak cilt ve gözenekler üzerinde olumsuz etki yapar. Aynı zamanda cilt lekeleri de yine uzun süre güneş altında kalmaktan dolayı oluşmaktadır.

Yaşam şeklinin etkisi: insan üzerinde genetik faktörlerin yanında çevresel faktörlerinde söz hakkı vardır. Bu haklardan bir tanesi yaşadığı ortam koşullarıdır. Stresli, kötü hava koşullarının kol gezdiği, sigaranın aşırı tüketildiği bir ortamda doğal olarak cilt ve gözenekler bu koşullardan olumsuz etkilenir.
Yaşın ilerlemesi: Yaşın ilerlemesi kuşkusuz hiç birimizin kaçamayacağı bir gerçek olan yaşlılığı getirecektir. Bu süreçte yaş ilerlemesiyle birlikte cilde esnekliğini veren maddelerde azalmalar görülür. Sonuç olarak cilt sarkar. Sonrasında gözeneklerde büyümeler oluşur.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilde esnekliğini veren kalojen ve elastin miktarlarını azalması neticesinde ciltte gözeneklerde büyüme gözlenir.

Cilt Bakımını İhmal Etmeyin
Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilde esnekliğini veren kalojen ve elastin miktarlarını azalması neticesinde ciltte gözeneklerin büyüdüğünden bahsetmiştik. Bu durumu yavaşlatabilmek ve kısmen de olsa önüne geçebilmek için cilt bakımını yerinde ve zamanında yapmak gereklidir. Günümüz bakım ürünleriyle cildimizdeki gözeneklerin genişlemesini azaltıp sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün görünmektedir. Ciltte sıkılaşma yaparak gözenekleri küçültmek amacıyla birçok sağlık kuruluşunda fiziksel ve kimyasal soyucu ürünler kullanılmakta, mikro iğnelemeler, lazer uygulamalar gibi işlemler yapılabilmektedir. Yapılan bu işlemler gözeneklerin yeniden küçülmesini ve cildin daha güzel aynı zamanda sağlıklı görünmesine yarımcı olmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here