Diyet Yaparken Halsizliği Nasıl Önleyebiliriz

0
130
Okuma

Diyet yaparken en çok karşılaşılan olumsuzluklardan biri de vücudun ihtiyacı olandan fazla enerji harcamasına bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluk ve halsizliktir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı doktor kontrolleri ve tahlillerle kanıtlanmış olan kişilerin kilo vermek için ya da kilo almak için diyet yapmalarında tıbben de bir sakınca bulunmamaktadır. Ama tabii ki bu durum kendi içinde bazı olumsuzluklara sebep olmakta özellikle diyetin ilk gün ve haftalarında ishal, kusma, kabızlık, aşırı su kaybı, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk ya da uyku hali, mide bulantısı gibi birçok yan etki görülebilir. Bu durumlar herhangi bir tıbbi sebebe bağlı olmamakla birlikte hafif seyreden ve geçici etkilerdir.

diyet yaparken halsizlik 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Vücutta Halsizlik ve Yorgunluk Hali

diyet yaparken halsizlik 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Diyet ve sporun koordine olarak yürütüldüğü durumlarda özellikle vücuttaki su kaybı ve suyla beraber dışarı atılan elektrolit mineraller vücutta halsizliğe ve uyuşukluğa neden olan ilk ve başlıca etmendir. Bu durumu ortadan kaldırmak için hem spor esnasında hem de öğünlerden sonra bol bol mineralli su içilmelidir. Mineralli su içine kan şekerini yükseltmek için hafif şekilde meyve takviyesi de yapılabilir. Su aç karnına içilmemeli ve gereğinden fazla mineral yüklemesi de yapılmamalıdır.

diyet yaparken halsizlik 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Vücutta kilo kaybının olabilmesi için harcanan enerjinin vücuda alınan enerjiden daha yüksek olması gerekir. Örneğin yetişkin bir kadında günlük olarak vücudun kullandığı kalori miktarı 2000 kalori ise öncelikli kural olarak bu kalorinin tamamı besinler yoluyla alınmalıdır. Günlük kalori hesaplama diyetisyenler tarafından vücut kitle endeksine bağlı olarak hesaplanmalıdır. İhtiyaç olan miktar yaşa, cinsiyete ve çalışılan işin ağırlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu miktar hesaplandıktan sonraki aşama ise vücuda alınan bu ihtiyaç miktarından daha fazlasını spor ve yürüyüş gibi egzersizlerle yakmaktır. Beslenme programları günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenlenmeli ve bu yüzden dengeli ana ve ara öğünler içermelidir.

 

Kalori Dengesi Sağlanamaz İse Ne Olur?

diyet 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Bilinçsizce yapılan diyetler, kişilerin aç kalarak kilo verileceğine inanması, gereğinden fazla spor ve egzersiz yapması, diyet dışına çıkarak farklı porsiyonlar tüketmesi gibi sebeplerden dolayı kişinin hem beden sağlığı bozulur hem de diyetin işlevliliği ortadan kalkmış olur. Bu durumda kişi kilo vermek yerine hatalı beslenmeden dolayı daha çok kilo alabilir ve sağlığında da geri dönüşü olmayan problemler meydana gelebilir. Bu yüzden bilinçli bir hasta olmak, bilinçli diyet yapmak ve verilen öğünün ve aktivite programının dışına çıkmamak halsizliğin önüne geçmek için çok ama çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here