Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Konu mühim. Hem de çok ama çok mühim. Yaz mevsimi yaklaşıyor siz de bunun farkında mısınız? Yavaş yavaş kışlık kıyafetleri ortadan kaldırmaya başlarken baharlık ve yazlık kıyafetleri de göz önünde bir yerlere çıkartmaya başlamanın zamanı yaklaşıyor. Kış ayları boyunca kalın mantoların ve bol kazakların içinde başarı ile saklamayı başardığımız göbeklerimiz özgürlüklerini ilan edecekleri günü sabırsızlıkla bekler hale geldiler. Yaz mevsimine bu denli az süre kalmışken hala diyet yapmadan nasıl zayıflanır sorusunu arıyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Kendinizi çok strese sokmadan, yormadan, bunalmadan diyet yapmanın da elbette incelikleri var.Peki diyet yapmadan zayıflamak mümkün mü?

Hiçbir ürünün sizi durduk yere, hareketsiz ve yeme düzeninizi değiştirmeden kilo vermenizi sağlayamayacağını unutmamalısınız. Kilo vermeyi başarsanız dahi sonrasında bu kiloları fazlası ile geri alarak aynı zamanda sağlığınızı da ciddi bir tehlikeye sokmuş olacaksınız. Sadece birkaç basit kuralı yerine getirerek diyet psikolojisine girmeden fazla kilolarınızdan kurtulmanız elbette mümkün.

Diyet Yapmadan Zayıflamak İçin Öneriler

Porsiyonlarınızı Azaltmaya Başlayabilirsiniz

Diyet yapmadan zayıflamak için günlük tükettiğiniz porsiyon miktarını yarıya düşürün demiyoruz. Sadece tükettiğiniz porsiyon miktarınızı 3 kaşık ya da 2 kaşık daha az tabağınıza koyarak bir başlangıç yapmanız hem sizi yormamış hem de diyet yapıyor hissi verip sizi sıkmamış olacak. Zaman içerisinde porsiyon miktarınızı daha da azaltarak doyduğunuzu ve zayıfladığınızı göreceksiniz.

Tatlıyı Hayatınızdan Çıkartın

Özellikle özel dönemlere yakın kendini gösteren tatlı krizlerini bahane ediyor olabilirsiniz. Oysa sağlıklı atıştırmalıklar ile bu özel dönemlerinizi de tatlısız atlatmanız mümkün. Eğer ciddi bir tatlı bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız sadece kilo vermek için değil, tatlı bağımlılığının size neden olacağı hastalıkları da düşünerek hemen bu alışkanlığınızı törpülemeniz gerekiyor.

Yaklaşık 21 gün tatlı ile olan bağınızı tamamen kestiğinizde vücudunuzun bu tadı eskisi kadar arzulamadığını hatta unutmaya başladığını göreceksiniz. Hayatınızdan tatlıyı kestiğiniz andan itibaren hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi ve çok daha enerjik olarak güne başladığınızın farkına varacaksınız buna emin olun.

Hayatınıza Sporu Katın

Elbette kimse sizden bir anda maraton koşucusu olmanızı beklemiyor. Ama ufak hareketler ile günü sonlandırmanız sizin için asla bir kayıp olmayacaktır.

Kilo kaybı dışında tabii… Eğer daha önce hiç spor yapmadıysanız ya da kilolarından ötürü hareket kabiliyetiniz kısıtlı ise günlük 15 dakika ile tamamlayacağınız yürüyüş disiplini sizin için en uygun hareket etme tarzı olacaktır. Eğer vücudunuz spora alışkın ise mutlaka yürüyüşlerinizi 1 saat gibi bir zaman diliminde gerçekleştirmelisiniz. Hızlı kilo vermenizi değil ama yavaş kilo verimini ve sıkılaşmanızı sağlayacak olan bu hareketler ile yaz aylarını çok daha zinde bir vücutla karşılayabilirsiniz.

Karbonhidrat Tüketiminize Dikkat Edin

Ekmek, makarna, pilav gibi tadı güzel, tok tutan ve kurtarıcı besinlere belki de bir süre ara vermeniz ya da azaltmanız istediğiniz vücut ölçülerine çabuk ulaşmanızı sağlayacak en önemli kurallar arasında yer alıyor. Gün içinde dilerseniz sadece sabah kahvaltısında tüketeceğiniz 1 dilim ekmek haricinde ekmek ve türevlerini sofranıza kabul etmemeniz birkaç ay içinde sizde ciddi değişimlere olanak tanıyacaktır.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.