Göz Tansiyonu Nedir?

0
94
Okuma

Tıptaki adı glokom olan hastalığın asıl sebebi göz içi basınç sisteminin aşırı derece yükselerek sinirlere zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Normal şekilde olan gözde kendi sitemi çalışır ama göz tansiyonu olan gözde bu sistem aksaklık göstermektedir. Normal göz de sıvı kendiliğinden üretir ve boşaltımı sağlamaktadır. Ortalama olarak en yüksek limiti 20-21 olan göz tansiyonunun en altı sınırı ise 10’dur.

Bu sayının daha altında olanlarda da göz tansiyonu rahatsızlığı görülebilmektedir. Göz tansiyonun çok ağır sonuçları olmaktadır. Basınç iyice çıktığı takdirde sistemsel olarak göz körlüğüne varan sonuçları olmaktadır. Her 30 yaşını geçmiş insanın aralıklı olarak göz kontörlüne gidip eğer hastalığı öğrenirse erken teşhis etme ve tedavi şansı olmaktadır. Bununla birlikte göz tansiyonu kontrol edilebilmektedir.

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Tıp camiasında göz oldukça hassas bir organ olarak bilinmektedir. Gözün ön bölgesinde bulunan aköz humor isminde şeffaf bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı göz içerindeki basıncı dengeli şekilde tutmaya yaramaktadır. Şeffaf olan bu sıvının gözdeki görevi oldukça fazladır. Bu sistem düzensiz çalışıp dışarı sıvı akıtmadığı takdirde göz içi basıncı yükselmeye başlamaktadır. Basıncın fazlasıyla yükselmesiyle birlikte glokom( göz tansiyonu) hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın çeşitli tipleri mevcut olup erken teşhisle daha ağır sonuçların önlenmesi mümkündür.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Kalıcı olan bir göz tansiyonu hastasının tedavisi oldukça zordur. Özellikle erken teşhis çok önemlidir. Ancak yapılan çeşitli tedavilerle hastalık hızı azaltılabilmektedir. Hastalık sahibi insan oldukça dikkatli hareket etmelidir. Tedavi oldukça uzun süreli olmaktadır. Her 3 ayda bir kontrol yapılması hasta için iyi olacaktır. İlk tedavi yöntemi damlarla tedavi yöntemi olup bu yöntemin başarısız olduğunu düşünen doktor cerrahi müdahale yöntemine gidebilmektedir. Bu yöntemle uzun süreli bir tedavi süreci geçiren hasta günlük yaşamında da gözüne dikkat etmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here