İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi

0
121
Okuma

Uzun süredir işsizsiniz, beklediğiniz fırsat ayağınıza geldi, başvurunuzu yaptınız ve mülakata girmeye hak kazandınız. Ama nasıl giyineceğinizi, ne giyeceğinizi bilmiyorsunuz! İlk görüşmede etkilemeyi başarmak gerekir. Kıyafet seçiminize verdiğiniz değer işveren üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır. O yüzden iş görüşmesinde kıyafet seçimi önemlidir, kendinize güveni ve kalitenizi göstermeniz gerekmektedir. Şık, kendine güvenen ve kaliteli görüntünüzle işverende olumlu etkiler bırakmalısınız.

iş görüşmesine ne giyilir 600x400 ile ilgili görsel sonucu

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

Daha önce hiç klasik giyim tercih etmemiş olabilirsiniz ama işverenin sizi olduğu gibi kabullenmesini istiyorsanız tabi ki yanılıyorsunuz!

iş görüşmesine ne giyilir 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle görüşmeye gideceğiniz kurumu incelemeli ve oradaki insanların nasıl giyindiği hususunda fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü kıyafetiniz iş yerinin kültürüne uyum sağlamalıdır. Her yerde olduğu gibi moda faktörünü de atlamamak gerekir. Abartılı şeyler tercih etmemelisiniz.

 Hangi Renkleri Seçilmeli?

Kadınlar ve erkekler asil bir duruş için koyu renkler (siyah, gri, lacivert gibi) seçmelidir. Kadınlar için Etek/pantolon/ceket tercihi şık görünmenizi sağlar. Boyunuz kısa ise bilekte pantolon tercih etmemelisiniz. Zira bu sizin boyunuzu daha kısa gösterir.

iş görüşmesine ne giyilir 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Etek/pantolon/ceketinizi gömlekle/trikoyla/kazakla tamamlayabilirsiniz. Erkekler ise takım elbise tercih etmeli, takımın içine beyaz gömlek giymeli ancak kravatı sade olmalıdır. Karışık desenler hem yorucu hem de ciddiyetsiz gösterir.

iş görüşmesine ne giyilir erkek ile ilgili görsel sonucu

Kıyafetinizi tamamlayacak unsurlar ayakkabı ve aksesuarları da unutmamak gerekir. Ayakkabı da kadınlar sade ve topuklu (stiletto tarzı) ayakkabılar tercih etmelidir. Ayakkabılarınız kıyafetinizin tonlarında olmalıdır. Erkekler ise kemerlerine uygun bir renkte klasik ayakkabı tercih etmelidir ve ayakkabıların temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Kısa boylu kadınlar sade bir portföyle kıyafetini tamamlamalıdır. Takılar kadınların vazgeçilmezlerindendir ancak asla abartıya kaçmamalı. Şık, ince ve küçük takılar tercih etmelisiniz. Erkekler mutlaka saat takmalıdır. İşverene zamanın sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterir ve artı puan getirir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here