Tırnak Sağlığı Hakkında

0
91
Okuma

Tırnak sağlığı dış görünüş açısından son derecede önemlidir. Sadece dış görünüş açısından değil, vücut sağlığı açsısından da önemli bir konudur. Tırnak sağlığı ilk görünüşten itibaren dikkat çekmektedir. Sararmış tırnaklar, kırılmış tırnaklar ve bakımsız tırnaklar oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle de ayak tırnaklarının bakımı çok hassas bir konudur. Ayak tırnaklarında enfeksiyon, mantar ve nasır gibi birçok problemler daha fazla görülmektedir. Bunların önüne geçmenin en etkili yolu tırnak bakımıdır. Tırnak sağlığını korumak için oje kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü oje ve aseton gibi maddeler tırnakların nefes almasını engeller. Bunun sonucunda da tırnaklarda güçlük ortaya çıkar. İlk bakışta güzel ve bakımlı tırnaklar için uzmanlar birçok öneri vermektedir. Aşağıdaki bilgilerden yararlanarak tırnak sağlığını koruyabilirsiniz.

Tırnak Sağlığı İçin Öneriler

  • Tırnak sağlığını korumak adına beslenmeye çok özen gösterilmelidir. Ne kadar sağlıklı beslenilirse tırnaklarda o kadar güçlü ve sağlıklı olacaktır. Vücutta meydana gelen vitamin eksikliği, demir ve çinko eksikliği tırnak hastalıkların başlıca nedenlerdir. Vücuda vitamin takviye edilmelidir.
  • Tırnak sağlığını korumak için el kremleri önerilmektedir. Tırnakların %18’i sudan oluşmaktadır. Su yapısı dengesini koruyabilmek için el kremleri tavsiye edilmektedir.
  • Tırnak bakımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, manikür ve pedikürdür. Manikür ve pedikür tırnakların güzel görünümleri için yapılmaktadır. Ancak makasların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde enfeksiyon oluşumlarına neden olacaktır.
  • Tırnakları kısa kesmeye özen gösterilmelidir. Kısa tırnak bakterilerin girmesini engeller. Ancak uzun tırnaklarda bakteri fazlasıyla görülmektedir. Bu nedenle tırnaklar düzenli olarak kesilmeli ve uzun tutulmamalıdır. El ve ayaklar nemli bırakılmamalıdır. Bakteriler nemli ortamları sever. Buna ek olarak; yaz aylarında açık ayakkabıları giymeye özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here