Vücut Tipine Göre Ceket Önerileri

0
102
Okuma

Yaz kış giyilen ceketler, farklı modelleri ile hanımların hem gündüz hem de gece şıklığını tamamlıyor. Abiye ve klasik modellerin dışında spor, vintage, retro ve etnik tarzda çalışılan ceketlerin kesimlerine göre de değişik modelleri bulunuyor. Bir jean pantolonun bile havasını hemen değiştirebilen ceketlerin, kullanımında dikkat edilmesi gereken kuralların en başında ise fiziksel özelliklere dikkat edilmesi geliyor. Fiziksel özelliklerin kullanımda dikkate alınması gerektiğini belirten uzmanlar, hanımların sık sık düştüğü hataların çoğunlukla vücut tipine uygun seçim yapmamalarından kaynaklandığını belirtiyor. Bu yüzden öncelikle vücut tipine uygun seçim yapmak gereken ceketler, aksi yapıldığı takdirde şıklık getirmiyor.

bayan ceket modelleri 600x400 ile ilgili görsel sonucu

 En Sık Kullanılan Ceket Modelleri

bayan blazer ceket modelleri 600x400 ile ilgili görsel sonucu

 Moda kavramı ile birlikte her yıl değişen trendlere rağmen bazı modeller asla popülaritesini yitirmiyor. Zamansız diyebileceğimiz tasarımlar kadınların gardıroplarını asla terk etmiyor. Her yeni sezonda kendilerine yer bulabilen tasarımlar modacıların farklı yorumları ile de olsa mutlaka raflarda ve askılarda yerlerini alıyorlar. Ceket modelleri arasında ise bolero, kruvaze, tüvit ve blazer ceketler her zaman rağbet görüyor. Bu modeller dışında sezon trendlerine göre, farklı ceket modelleri de bulunuyor.

bayan bolero ceket modelleri 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Ceketlerin kesimleri ve kumaşları kullanımlarını belirlerken, sokak stillerine bakıldığında ise kadınların özgür davranarak alışagelmiş tarzların dışına da çıktıkları görülüyor. Ancak genel olarak bakıldığında; kısa ve göğüs hizasının hemen altında biten ceketler bolero, geniş yakalı, vücuda tam oturan uzun ceketler kruvaze, kalça hizasında biten 2 düğmeli ve beler oturan ceketler blazer olarak tanımlanıyor. Klasik kesimli, bel ile kalça hizasında biten yün ceketler ise tüvit olarak adlandırılıyor. Bunlar en klasik ceketler ve her kadının gardırobunda var olanlar.

İlgili resim

 Ceket Seçerken Neler Dikkat Etmeli

bayan ceket 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Giyim söz konusu olduğunda vücudu çok iyi tanımak gerekiyor. Tek parça giysiler vücudu kesmediği için daha uzun ve ince gösteriyor. Ancak ceket ile diğer parçalar kombinlendiğinde vücut kesileceği proporsiyon ölçülerine dikkat etmek önem kazanıyor. Vücut proporsiyonu ise bacak uzunluğu ve üst beden uzunluğu ile belirleniyor. Bacakları ve boyu uzun olan bayanlar giyim tercihlerinde daha avantajlı olmalarına rağmen, diğerleri ise vücutlarını tanıyarak dezavantajlarını avantaja dönüştürme imkanına sahip olabiliyorlar.

bayan ceket 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Uzun bacaklı kadınlar kombinlerini yaparken farklı renk ceket ve alt kısım konusunda diğerlerine göre daha özgür davranabiliyorlar. Ancak seçimlerini farklı renklerden yana kullandıysalar ayakkabı ve pantolon ya da etek-çorap-ayakkabı renginin aynı olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü bacak boyu ne kadar uzun olur ise olsun giyimde yapılan bu tercihler boyu olduğundan daha kısa gösteriyor. Kısa boylu hanımların ise, ceket giydiklerinde farklı renk tercihlerinden kaçınmaları gerekiyor. Kombinlerin bir bütün olarak, ayakkabıları da kapsayacak şekilde yapılması hususunda uzmanlar uyarıyor.

bayan ceket modelleri 600x400 ile ilgili görsel sonucu

Basenleri geniş hanımların uzun ceketleri tercih etmesi, üst kısımları geniş hanımların ise bolero ceketlerden uzak durması tavsiye ediliyor. Diğer taraftan beli ince olanların ise rahatlıkla blazer ceket kullanabileceği buna mukabil fazla kiloları var ise düz kesim bol inen ceketlerden uzak durmaları gerekiyor. Aslında ceket seçerken göz ardı edilmemesi gereken kural çok basit bir denkleme oturuyor. Giyilen her bir parça vücudu kesiyor ve paralara bölüyor. Parçalar ne kadar çok ise vücut proporsiyonu o kadar bozuluyor. Vücut daha kısa ya da daha şişman duruyor. Bu yüzden giyim tercihleri belirlenirken proporsiyon dikkate alınarak, vücudun kesildiğini belli etmeyecek tercihler yapılmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here